Uroczyste obchody 4 grudnia obejmują msze święte, parady, zabawy i bale. Czczony jest dzień św. Barbary, zwany Barbórką.
Barbara jest tuzinkową świętą, bowiem wchodziła w poczet Czternastu Świętych Wspomożycieli, świętych, których kościół katolicki uznał za mających szczególne względy u Boga. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie Watykan. W 1969 r. wykreślono Barbarę z „Martyrologium Romanum”, czyli urzędowego watykańskiego spisu świętych (w prawosławiu tego statusu Barbara nie straciła). Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, ponieważ urzędowo rzecz biorąc, świętą nie jest, to jednak wykreślenie nie oznacza pozbawienia wykreślonego świętości „bowiem kto raz został uznany za świętego i wpisany do martyrologium, pozostaje świętym na zawsze…”.
Poprzez swoje poświęcenie i męczeństwo św. Barbara została patronką zawodów niebezpiecznych. Opiekuje się hutnikami, marynarzami, rybakami, kamieniarzami i żołnierzami, zwłaszcza artylerzystami.
Każdego roku w dniu Patronki Artylerzystów obchodzone jest Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii. Stanowi hołd złożony wszystkim artylerzystom walczącym o odzyskanie niepodległości naszej Ojczyzny oraz wyróżnienie dla ich spadkobierców i kontynuatorów bojowych tradycji.

Prawdopodobnie nazwa artylerii wywodzi się z włoskiej arte de tirare (sztuki strzelania), terminu ukutego przez matematyka i jednego z pierwszych teoretyków artylerii, Niccolo Tartaglię. W dziejach wojskowości, a także historii naszego narodu i jego oręża artyleria zapisała piękną i chwalebną kartę. Podczas II Wojny Światowej polscy artylerzyści wszędzie, gdzie zaprowadził ich żołnierski los, dawali świadectwo swego męstwa i ofiarności w walce z wrogiem.

Dziś te piękne tradycje z powodzeniem podtrzymują artylerzyści 14 dywizjonu artylerii samobieżnej. W koszarach uroczystości rozpoczęło odsłonięcie obelisku poświęconego pamięci żołnierzy Garnizonu Jarosław biorących udział w misjach i operacjach pokojowych poza granicami polski w latach 1953-2015. Organizator p. Zbigniew Broś w obecności Dowódcy 14das, kompanii honorowej oraz zaproszonych gości dokonał odsłonięcia pomnika i wręczenia wyróżnień. Nie mogło zabraknąć modlitwy oraz poświęcenia, którego dokonał ks. ppor. Grzegorz LACH.

Społeczność miasta mogła przybyć na teren jednostki wojskowej w ramach Dnia Otwartych Koszar. Do zwiedzania została udostępniona Sala Tradycji JW3957 oraz wystawa żołnierzy uczestniczących w misjach pokojowych poza granicami kraju. Wojsko udało się również na Rynek. Chcąc podzielić się doniosłym dla artylerzystów dniem zorganizowano pokaz sprzętu z jakim na co dzień zmagają się jarosławscy żołnierze.
Obowiązkowo odbyła się Msza Święta w intencji żołnierzy i pracowników Garnizonu Jarosław oraz ich rodzin. Uczestniczyli w niej nasi artylerzyści, przedstawiciele służb mundurowych, władze samorządowe oraz zaproszeni goście.
Z pod Kolegiaty Jarosławskiej Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa wraz z Dowódcą uroczystości kpt. Zbigniewem MOSZYŃSKIM, Wojskową Asystą Honorową pod dowództwem kpt. Tomasza FOŁTY oraz poddziałami 14das i 21daplot udała się na rynek miasta, gdzie odbył się uroczysty apel. Meldunek o gotowości do apelu przyjął Dowódca 14 dywizjonu artylerii samobieżnej ppłk Dariusz SŁOTA.
Zostały wręczone medale, mianowania na wyższe stopnie wojskowe, odznaki pamiątkowe, ciupagi podhalańskie oraz statuetki Dowódcy 14das. Uhonorowano tegorocznego Mistrza Ognia Artylerii 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, podoficera oraz szeregowego roku. Głos zabrali Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar PALUCH, Pani Poseł Anna SCHMIDT – RODZIEWICZ, Starosta Powiatu Jarosławskiego Tadeusz CHRZAN, Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk dypl. Zenon BRZUSZKO oraz Dyrektor Biura Senatora Mieczysława GOLBY Pan Andrzej HOMA.
Uroczysty apel zakończyła defilada pododdziałów. Artylerzyści dumni i pełni satysfakcji, choć zziębnięci, wrócili do swoich codziennych obowiązków, wszak już sam wielki wódz  Napoleon Bonaparte powiedział, że „bitwę wygrywa ten, kto ma silniejszą artylerię”. Wieczorem po obowiązkach służbowych żołnierze udali się na bal.

Galeria zdjęć

Relacja z obchodów POD24

Źródło: 14 dywizjon artylerii samobieżnej w Jarosławiu