Za dwa lat w Jarosławiu powstanie pierwszy w Polsce zakład produkcji stacji regazyfikacji gazu ziemnego. Inwestycję za blisko 26 milionów złotych planuje wybudować Polska Spółka Gazownictwa, będąca częścią PGNiG o czym oficjalnie poinformowali dziś szefowie spółek. Ponad 70 miejsc pracy w nowym zakładzie, nowoczesne technologie i produkcja zamiast eksploatacji to zdaniem uczestników konferencji przykład realizacji rządowego programu zrównoważonego rozwoju kraju.

To dobra i ważna informacja nie tylko dla miasta i regionu, ale także dla całej polskiej gospodarki i sektora gazowniczego – tak o planowanej w Jarosławiu inwestycji mówił Janusz Kowalski wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

– W 2018 roku stanie tutaj zakład produkujący, pierwszy w Polsce, polskie stacje regazyfikacyjne ponad 70 miejsc pracy, inwestycja 26 milionów złotych, ważna informacja dla całego sektora gazowego: to jest produkcja a nie eksploatacja. 

Inwestycja w Jarosławiu pozwoli też lepiej wykorzystać potencjał oddanego do użytku w czerwcu gazoportu w Świnoujściu. Jest ważna także dlatego, że stacje regazyfikacji jakie mają być produkowane w Jarosławiu – to najszybsza, bezpieczna i często jedyna metoda dostarczenia gazu ziemnego odbiorcom w rejonach kraju, gdzie nie ma sieci gazowniczych. Polska Spółka Gazownictwa jako spółka-córka PGNiG, zajmująca się dystrybucją gazu w kraju – liczy teraz na współpracę z samorządem miasta, by jak najszybciej przygotować i zrealizować inwestycję.

Budowa zakładu w Jarosławiu ma nie tylko zabezpieczyć potrzeby rynku polskiego na tego rodzaju urządzenia, ale w perspektywie kilku lat pozwolić na sprzedaż urządzeń na rynki zagraniczne, w pierwszej kolejności na Ukrainę. Wiadomo już gdzie inwestor chce postawić zakład, ale szczegółów na razie nie zdradza.

Według posłanki Anny Schmidt-Rodziewicz dzięki realizacji planów inwestycyjnych PGNiG następuje przywrócenie przemysłu gazowo-naftowego na poziomie Polski powiatowej i gminnej.

– Od 1 stycznia zostaje przywrócony punkt dystrybucji gazu – zlikwidowany przez poprzednie władze – w Lubaczowie, rusza punkt dystrybucji gazu, zlikwidowany w Radymnie i udało się zahamować planowaną likwidację punktu w Przeworsku.  

To samo – jak dodała posłanka – dotyczy także Dynowa. Natomiast prezes PSG zapowiedział, że jeszcze listopadzie spółka ogłosi informacje dotyczące kolejnej dużej inwestycji gazowniczej na Podkarpaciu.

Źródło: TVP Rzeszów