logoNarodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w szczególny sposób będzie obchodzony na Podkarpaciu, skąd pochodzili przywódcy polskiego państwa podziemnego, dowódcy IV Zarządu Głównego „Wolność i Niezawisłość”, zamordowani 1 marca 1951 r. w komunistycznym więzieniu na Mokotowie w Warszawie.

Obchodom, które odbędą się m.in. w Rzeszowie, Jarosławiu, Jaśle, Krośnie, Przemyślu, Mielcu, Tarnobrzegu i Stalowej Woli, towarzyszyć będzie wiele imprez, m.in. konferencje naukowe, prelekcje, seanse filmowe, pokazy grup rekonstrukcyjnych, a także marsze i biegi.

Jednym z akcentów jest akcja „Namioty Wyklętych” stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej  organizowana już po raz trzeci i po raz pierwszy w Rzeszowie. W programie akcji, która rozpocznie się w niedzielę o godz. 10.00 na rzeszowskim Rynku, są m.in. spotkania z kombatantami, zaś w przygotowanych namiotach będzie się można zapoznać z biogramami żołnierzy, których prześladował komunistyczny reżim. W ramach otwarcia prelekcję na temat Żołnierzy Niezłomnych wygłosi dr Mariusz Krzysztofiński z IPN w Rzeszowie. Ponadto zaplanowano zajęcia i zabawy edukacyjne dla dzieci, a także koncert pieśni patriotycznych.

Zwieńczeniem rzeszowskich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych będzie V Marsz Żołnierzy Wyklętych, który wyruszy o godz. 17.00 z rzeszowskiego Rynku pod pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego oraz członków IV Zarządu Głównego WiN. Marsz poprzedzi Msza św. w kościele farnym w intencji ofiar stalinowskich represji. Z kolei we wtorek, 1 marca, w I Liceum Ogólnokształcącym zostanie otwarta wystawa „Żołnierze Niezłomni. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku” przygotowana przez rzeszowski oddział IPN. Ekspozycja przypomina żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego, których stalinowscy oprawcy pozbawili życia, a próbowali też zdyskredytować w oczach społeczeństwa.

Przedłużeniem rzeszowskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” będą spotkania m.in. w Urzędzie Marszałkowskim oraz w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, gdzie będzie można oglądać wystawę „Milcząc, wołają” autorstwa Piotra Życieńskiego z Biura Edukacji Publicznej IPN. Ekspozycja stanowi reporterski zapis prac archeologiczno-ekshumacyjnych w kwaterze „Ł” cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach w latach 2012-2014 prowadzonych przez zespół pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Ponadto zajęcia edukacyjne prowadzone przez historyków IPN odbędą się w szkołach i placówkach kulturalnych.

Jednym z ważnych akcentów upamiętnienia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w całej Polsce, ale też za granicą, jest organizowana już po raz czwarty impreza biegowo-edukacyjna Bieg Tropem Wilczym. Projekt Fundacji Wolność i Demokracja cieszy się coraz większą popularnością. Na Podkarpaciu w niedzielę odbędą się trzy takie biegi: w Jarosławiu, Leżajsku i Stalowej Woli. W Jarosławiu uroczystości rozpoczną się o godz. 10.15 złożeniem kwiatów pod tablicą poświęconą ofiarom represji Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1944-1956. Po Mszy św. w bazylice Matki Bożej Bolesnej i złożeniu kwiatów pod pomnikiem kpt. Władysława Koby – ostatniego prezesa rzeszowskiego WiN, ponad pięciuset uczestników wystartuje w Biegu Tropem Wilczym na dystansie 1963 metrów. To symboliczna liczba, która oznacza rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józef Franczaka ps. „Lalek”, zamordowanego przez komunistów 21 października 1963 r. we wsi Stary Majdan na Lubelszczyźnie. – Uczestnicy biegu przed startem otrzymają biało-czerwone chorągiewki. W całej Polsce prowadzona będzie także kwesta na rzecz budowy pomnika pamięci Polaków zmarłych w czasie wielkiego głodu na terenach Związku Sowieckiego w latach 1932-1933. Akcję wesprzeć będzie można również w Jarosławiu – powiedziała NaszemuDziennikowi.pl Małgorzata Młynarska z Kancelarii Burmistrza Miasta Jarosławia. Każdy, kto dotrze do mety na jarosławskim Rynku, otrzyma pamiątkowy medal. Zaplanowano też spotkanie z synem kpt. Władysława Koby Wojciechem oraz piknik wojskowy z tradycyjną grochówką i pokaz sprzętu wojskowego.

Z kolei w Jaśle uroczystości patriotyczne zaplanowano na 1 marca o godz. 16.00 pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w parku miejskim, gdzie odbędzie się uroczysty Apel Pamięci prowadzony przez Strzelców oraz harcerzy.

Zdjęcie: Małgorzata Młynarska

Źródło: naszdziennik.pl

Relacja z obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” z Pod24.info