W Jarosławiu ma powstać nowoczesna strzelnica wojskowa, jest też zapowiedź rozwoju w mieście infrastruktury niezbędnej dla wojsk obrony terytorialnej. Taką deklaracje złożył szef MON Antoni Macierewicz, który w niedzielę wizytował tworzone w województwach Ściany Wschodniej trzy pierwsze brygady OT i uczestniczył w pierwszych w kraju przysięgach żołnierzy nowej formacji. Jeden z batalionów obrony terytorialnej powstaje właśnie w Jarosławiu.

Spotkanie z kadrą garnizonu Jarosław i prezentacja sprzętu wojskowego, który posiada 14. Dywizjon Artylerii Samobieżnej i 21. Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – kończyły przegląd flanki wschodniej który rozpoczął się w Białymstoku. W Jarosławiu minister obrony dziękował dowódcy garnizonu za pracę i zaangażowanie, odwiedził salę tradycji, mówił o historycznym wymiarze zmian w polskiej armii.

– Żadne państwo, żaden naród nie może polegać tylko na zewnętrznej pomocy jeżeli naród nie jest w stanie z siebie samego wydobyć siły, która nie jest w stanie go obronić to musi się degradować. Stąd wielki program odbudowy siły armii polskiej.
Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.

Założeniem programu jest także zwiększenie wydatków na armię i jej modernizacja. Kierownictwo resortu obrony zakłada, że za dwa lata tylko Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyły ponad 53 tys. żołnierzy, a jednostki tej formacji znajdą się w każdym województwie. Na sprzęt i wyposażenie nowej formacji MON z własnego budżetu wyda w sumie 3,5 miliarda złotych. Na razie spotkanie z dowódcami jednostek wchodzących w skład garnizonu Jarosław przyniosło pierwsze deklaracje dotyczące rozwiązania bieżących problemów.

– Decyzja dotycząca strzelnicy krytej, placu apelowego i dotycząca obiektów, które są w zarządzie mienia Wojskowego, a które jak się wydaje będą niezbędne dla rozwoju tutejszego garnizonu. To są trzy kwestie postawione przez dowódcę garnizonu, które w najbliższym czasie będą rozpatrywane i rozstrzygane. Jestem przekonany, że z korzyścią dla Jarosławia. – powiedział minister Macierewicz.

W Jarosławiu powstaje jeden z pięciu podkarpackich batalionów obrony terytorialnej. Ich głównym ich zadaniem będzie wspieranie zawodowej armii i pomoc lokalnym społecznościom podczas klęsk żywiołowych lub katastrof.

– To jest dzień, w którym pisze się na nowo pewien nowy rozdział historii Wojska Polskiego. Powstała obrona terytorialna, dziś jest ten punkt zero, od którego minister obrony narodowej rozpoczyna przywracanie przez lata zaniedbanej struktury Wojska Polskiego przywraca godność polskiemu mundurowi.
Anna Schmidt-Rodziewicz, posłanka PiS

W Jarosławiu minister spotkał się z kandydatami do służby w 34. Batalionie Lekkiej Piechoty, który wejdzie w skład Batalionu Obrony Terytorialnej Do końca lutego do podkarpackiej brygady wpłynęło ponad 2 tys. podań od kandydatów do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Relacja: TVP Rzeszów

Autor: Beata Bartman