Ekspres JarosławskiMinister oświaty Anna Zalewska gościła w niedzielę, 17 kwietnia w Jarosławiu na zaproszenie poseł PiS Anny Schmidt-Ro-dziewicz. Spotkała się z nauczycielami i dyrektorami palcówek oświatowych, by porozmawiać z nimi o zmianach, jakie rząd chce wprowadzić w oświacie.

Minister mówiła o zbliżającym się niżu demograficznym. – Jesteśmy najbardziej starzejącym się społeczeństwem. Zabraknie nam dwa miliony uczniów. W 2017 roku będzie 20 tysięcy wolnych miejsc na uczelniach. Czy zdajemy sobie sprawę, co to znaczy dla gospodarki? – pytała.

Minister mówiła o likwidacji gimnazjów, o kształtowaniu absolwenta przez 12 lat nauki, od przedszkola i nauczanie wczesnoszkolne. – Uczeń w tym okresie musi być przygotowany do samodzielnego odrabiania lekcji – podkreślała. Opowiadała o likwidacji godzin naliczonych, dążeniu do likwidacji dwuzmianowości w szkołach: – Dwuzmianowość w Europie to abstrakcja. Polska musi zniknąć z czarnej mapy dwuzmianowości – apelowała. A. Zalewska podkreślała, że zmiany będą dotykać szkoły małe, które we wprowadzanej reformie będą szczególnie traktowane, po raz pierwszy mają być wyrównane szanse. Według minister każda szkoła czy to mała, czy duża powinna być cyfrowa, z dostępem do szerokopasmowego Internetu, z komputerem w każdej klasie, tablicą multimedialną i e-podręcznikiem. – Mamy pieniądze, by do każdej placówki doprowadzić Internet szerokopasmowy. Cztery miliardy na szkoły mają także sejmiki wojewódzkie w Polsce – mówiła. Kolejnym problemem, który podnosiła minister jest standaryzacja liczby uczniów w klasie. Nowością w oświacie ma być możliwość odwołania się maturzysty nie tylko do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, ale do kolegium arbitrażu przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Od przyszłego roku zostanie zlikwidowany sprawdzian szóstoklasisty. Minister mówiła o nadzorze kuratoryjnym, doskonaleniu nauczycieli: – Chcemy, by każdy nauczyciel w ciągu roku się szkolił. Nie może być tak, że przetargi wygrywają firmy, które mają znajomego dyrektora lub starostę.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość zadawania pytań, a minister podkreślała, że każda rada pedagogiczna może po zalogowaniu się na stronie internetowej ministerstwa oświaty zgłaszać swoje uwagi i propozycje zmian.

Źródło: ekspressjaroslawski.pl