anna_schmidt_rodziewicz_nowiny24

Anna Schmidt – Rodziewicz, posłanka PiS z Jarosławia, interweniowała w sprawie likwidacji Punktu Dystrybucji Gazu w Lubaczowie. Dzięki jej argumentom w Lubaczowie będzie placówka gazownicza. ©Norbert Ziętal

nowinyPo interwencji posłanki Anny Schmidt – Rodziewicz (PiS) z Jarosławia, Polska Spółka Gazownictwa reaktywuje Placówkę Gazowniczą w Lubaczowie.

Taka decyzja oznacza uratowanie miejsc pracy, ale przede wszystkim wzrost bezpieczeństwa mieszkańców. W lutym 2015 r. zarząd PSG podjął decyzję o likwidacji Punktów Dystrybucji Gazu w Dynowie i Lubaczowie. Uzasadniano to rozpoczęciem procesu konsolidacji jednostek terenowych.

Zlikwidowany pomimo protestów samorządu

Zapewniano o utrzymaniu a nawet podwyższeniu poziomu bezpieczeństwa eksploatacji sieci gazowej. Kompetencje i zadania PDG z Dynowa przeniesiono do Przeworska, a z Lubaczowa do Jarosławia. Zaprotestowały lokalne samorządy. W efekcie punkt do Dynowa powrócił, ale do Lubaczowa nie.

Pod koniec grudnia ub. roku posłanka Schmidt- Rodziewicz (PiS) interweniowała w tej sprawie u ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz ministra skarbu państwa Dawida Jackiewicza. Właścicielem PSG jest PGNiG, w 72 proc. będący w rękach skarbu państwa.

– Po wnikliwej analizie pani argumentów, informuję, że w nowej strukturze organizacyjnej spółki PSG, w Lubaczowie powstanie placówka gazownicza. W Jarosławiu nadal będzie działać gazownia. Dzięki temu żaden pracownik PSG w Jarosławiu nie straci pracy, a wszyscy odbiorcy gazu będą mogli załatwiać swoje sprawy jak dawniej, w tej samej lokalizacji – twierdzi Jarosław Wróbel, prezes zarządu PSG.

Plany gruntownej restrukturyzacji PSG miały poprzednie władze tej spółki, za rządów poprzedniej koalicji PO – PSL.

Zamiast zwolnień rozwój i lepsze warunki pracy

– Poprzednie władze PSG planowany w 2016 r. zwolnić 1300 osób z 10600 zatrudnionych. Wdrożenie nowej, prorozwojowej strategii PSG, nie tylko zapobiegło tym zwolnieniom, ale także umożliwi zwiększenie wynagrodzeń oraz poprawę pakietu świadczeń socjalnych pracowników – dodaje prezes Wróbel.

Obecne władze PSG, we współpracy ze związkowcami opracowały nową strategię. M.in. do 2022 r. planowane jest zgazyfikowanie 74 nowych gmin w Polsce i przyłączenie do sieci 350 tys. nowych odbiorców. Do końca roku PSG chce otworzyć 46 Gazowni i Punktów Gazowniczych w Polsce. W Podkarpackiem oprócz Lubaczowa, również w Lesku, Radymnie, Rymanowie i Kolbuszowej. Dzięki nowej strukturze organizacyjnej część zakładów, m.in. w Jaśle, zostanie poniesiona do rangi oddziału.

Źródło: nowiny24.pl